RODZINY ADOPCYJNE 2018

III SPOTKANIE REKOLEKCYJNE RODZIN ADOPCYJNYCH I KANDYDATÓW NA RODZICÓW

20-22 LIPIEC 2018 R.

OŚRODEK REKOLEKCYJNO-WYPOCZYNKOWY „EREM” W KAŁKOWIE

Ksiądz Zbigniew Stanios, Kustosz Sanktuarium w Kałkowie i Dyrektor Ośrodka Adopcyjnego w Radomiu Elżbieta Stolarczyk, serdecznie zapraszają na spotkanie rekolekcyjne w ośrodku Erem , Rodziny Adopcyjne i kandydatów na Rodziców adopcyjnych.

Opłata: 110 zł /od dorosłej osoby
Opłata: Dzieci – dobrowolna ofiara.

Zapisy do końca czerwca lub wyczerpania miejsc.

UWAGA: W przypadku małej ilości zgłoszeń, spotkanie może zostać odwołane. Powiadomimy o tym na początku lipca.
Osoba do kontaktu: brat Mariusz, Zgłoszenia proszę wysłać na email: brat_mariusz@wp.pl

Szanowni Państwo w związku z remontami jakie mają miejsce w naszym sanktuarium, wszystkie grupy pielgrzymkowe lokowane są w Eremie.
Dlatego w tym roku musimy zaproponować inną datę spotkania niż pierwszy weekend lipca. Przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.

PLAN SPOTKANIA REKOLEKCYJNEGO

PIĄTEK
17.00 – Przyjazd i rozlokowanie
18.00 – Eucharystia w kaplicy i adoracja Najświętszego Sakramentu
19.00 – Kolacja
20.00 – Spotkanie integracyjno – zapoznawcze
SOBOTA
08.00 – Poranna modlitwa w kaplicy
08.15 – Śniadanie
09.15 – 13.00 – Pielgrzymka na Św. Krzyż (dojazd własnym autem) – (potem pieszo grupowo w obie strony)
14.00 – Obiad
15.30 – Spotkanie – rozmowa i wymiana doświadczeń Rodziców
18.00 – Eucharystia
19.00 – Grill – w razie brzydkiej pogody kolacja
NIEDZIELA
08.00 – Poranna modlitwa w kaplicy
08.15 – Śniadanie
10.00 – Eucharystia w Sanktuarium
13.00 – Obiad
14.00 – 15.00 Spotkanie z wymianą doświadczeń i zakończenie rekolekcji

 

W spotkaniu wezmą udział również:
Brat dr Mariusz Kuskowski – terapeuta i pedagog. Wykładowca akademicki i praktyk. Pracownik naukowy w zakresie badań oddziaływań terapeutycznych na rozwój osobowy i niwelowania zaburzeń zachowania i osobowości.
Pani mgr Agnieszka Wiącek – pedagog, wychowawca i kierownik domu dziecka.

 

DOŻYNKI 2017

10 września w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie odbyły się dożynki diecezjalno-powiatowo-gminne, w których wzięło udział ok. 2 tys. osób, przede wszystkim z gminy Pawłów, powiatu Starachowice i diecezji radomskiej. Organizatorami tej uroczystości byli: proboszcz parafii p.w. św. M.M. Kolbe w Kałkowie-Godowie – Ks. Kan. Zbigniew Stanios, Starostwo Powiatowe w Starachowicach- Danuta Krępa, Gmina Pawłów – Wójt Marek Wojtas oraz Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus ( organizator biegu).
Dożynki to dziękczynienie Bogu za dar chleba każdego chłopa i rodziny chłopskiej, którzy znają trud pracy na roli. O godz. 11.00 wyruszył wielobarwny korowód dożynkowy drogami Kałkowa i Godowa, w skład którego wchodziły ciągniki rolnicze, kombajn, zaprzęgi konne, delegacje z wieńcami dożynkowymi z gmin, powiatu i diecezji radomskiej, a także niektóre z diecezji kieleckiej i sandomierskiej. Były także koła parafialne, zespoły ludowe (zespół muzyczny „Soli Deo”, chór „Et Mater Gloria” z p. Maciejem Bidzińskim,), poczty sztandarowe, kapłani, siostry i bracia zakonni, orkiestra dęta z Kunowa i Brodów, strażacy z Gminy Pawłów, górnicy. Wśród gości dożynek znaleźli się: Wojewoda Świętokrzyski- Agata Wojtyszek, Starosta Powiatu S-ce – Danuta Krępa z Radą Powiatu, Wójt Gminy Pawłów- Marek Wojtas z Radą Gminy na czele z przewodniczącym Henrykiem Więcławem , Wójt Gminy Brody- Marzena Biernat, Wójt Gminy Mirzec- Mirosław Seweryn, Z-ca dyr. ARiMR Tomasz Kuśnierek, Komendant PSP w Starachowicach- st. bryg Wiesław Ungier, Komendant Policji w Starachowicach- kom Paweł Szczepaniak, Poczty sztandarowe OSP z Gminy Pawłów : Kałków, Pawłów, Brzezie, Nieczulice, NSZZ RI Solidarność Ziemi Radomskiej, Górnicy KWK Szczygłowice, Delegacje : Piórków (diec. sandomierskiej), Kochanówka, Jastrzębia i Ruda Wielka (diec. radomska), Jędrzejów, Sędziszów, Wodzisław (diec. kielecka), dyrekcje i nauczyciele oraz dzieci ze szkół, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie oraz pracownicy Powiatowego Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Stykowie. Starostami dożynek byli: sołtys Kałkowa Danuta Sławek oraz Edward Sławek prezes OSP Kałków.


Uroczystej Eucharystii na ołtarzu polowym przy Golgocie Martyrologium Narodu Polskiego przewodził ks. prałat Jarosław Wojtkun – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Towarzyszyli mu kapłani z diecezji m.in. ks. Kan. Andrzej Rdzanek -dziekan dekanatu Starachowice Południe. Ks. Kustosz wyraził swą wdzięczność wobec ks. prałata Jarosława: „Dziękuję Tobie za twoją modlitwę i ten wielki dar chleba eucharystycznego, którym nakarmiłeś nasze serca i słowo, którym ożywiłeś ducha każdego rolnika kochającego ziemię, której na imię Polska”. Kustosz wspomniał także o twórcy tego miejsca, o księdzu infułacie Czesławie Wali. Ks. Prał. Jarosław podkreślił w homilii, że „objawienia Maryi w Gietrzwałdzie i w Fatimie są zatroskanym upomnieniem Matki Kościoła dla świata. Maryja to morze światła. Fatima to uroczyste potwierdzenie obecności Boga. Każdy kapłan prezentuje Chleb Eucharystyczny jako owoc pracy rąk ludzkich, Bożej opieki i troski”. Ksiądz Prałat zwrócił uwagę wiernych na to, że „Bóg zawierzył nam wszystkim troskę o chleb, ale nie może przysłonić to głodu Boga.” W przemowie do rolników p. Danuta Krępa przytoczyła słowa św. Jana Pawła II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”.
Oprócz części liturgicznej dla uczestników dożynek przygotowano wiele atrakcji. Dzieci, młodzież oraz dorośli wzięli udział w I Biegu po Ziemi Pawłowskiej – Biegaj z Plusem, najmłodszy uczestnik miał 4 latka, a najstarszy 62 lata. Bieg podzielono na 12 kategorii wiekowych, co odpowiadało długości biegu: 300m, 500m, 800m, 1500m, 1800m i 5km. Wszyscy otrzymali medale, a zwycięzcy puchary i nagrody rzeczowe, które wręczyli organizatorzy imprezy. Mieszkańcy Gminy Pawłów i okolic mogli integrować się na boisku sportowym w Kałkowie, gdzie odbył się piknik dożynkowy. Rozdano tam chleb dożynkowy.


W centrum boiska usytuowano dużą scenę, na której wystąpili m.in.: soliści (Zuzanna Pocheć, Weronika Styk, Weronika Koprowska, Marcelina Bidzińska, Wojciech Makowski PZAZ, Altanka Świętokrzyska WTZ Kałków), w skeczu pt.: „W Pole Idę” Agnieszka Głowacka i Jakub Lipczyński, Zespoły („Okrasa” GOK Pawłów, „Sołtyski”, KGW z Adamowa „Echo Adamowa”, KGW z Kałkowa , „Juchy Kałkowsko-Godowskie”, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Godowie i Grupa Taneczna pod kierunkiem Martyny Bidzińskiej). Gwiazdą wieczoru była kapela folkowa „Góralska Hora”. Zespół ten tworzą muzycy pochodzący z polskich gór i ze Słowacji. Kapela góralska zaprezentowała skoczne i żywiołowe utwory inspirowane melodiami : – słowackimi, – węgierskimi, – rumuńskimi, – bałkańskimi, – cygańskimi, – żydowskimi. Muzycy wykonali piosenki w własnych aranżacjach muzycznych wg standardów muzyki rozrywkowej takich jak: Love me tender, Skrzypek na dachu, Yesterday, Besame mucho, a także melodii biesiadnych, tak bardzo popularnych i chętnie przez wszystkich śpiewanych.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Posła Ziemi Świętokrzyskiej Pana Michała Cieślaka uhonorował czterech rolników z powiatu Starachowickiego Odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”. Jest to resortowe honorowe odznaczenie nadawane jednorazowo za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa oraz rozwoju wsi i rynków rolnych. Osoby odznaczone to: Paweł Adamczyk z Krynek, Jolanta Bryła sołtys wsi Brzezie, Włodzimierz Derlatka sołtys wsi Węglów, Kamil Gawerecki z Młynka.

Podczas pikniku można było skosztować pysznej grochówki, kiełbaski z grilla, kanapek, ciast, lodów wykonanych przez parafian, siostry i braci zakonnych, WTZ oraz PZAZ. Dla najmłodszych były darmowe gry i zabawy z nagrodami, ścianka wspinaczkowa, duże piłkarzyki oraz strzelanie z łuku. Organizatorzy planują powtórzyć w przyszłym roku tak wielkie przedsięwzięcie.