ZOBACZ ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA

ZAPRASZAMY NA XI ROCZNICĘ KORONACJI

„W związku z 11 już rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej – 15 września w sobotę, w naszym sanktuarium odbędzie się uroczysta Suma Odpustowa o godz. 12.00. Serdecznie zapraszam wszystkich kapłanów, siostry zakonne, ministrantów i schole, parafian, przyjaciół i dobrodziejów do udziału w naszym wspólnym dziękczynieniu.” – zaprasza ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium ”

DOŻYNKI 2018

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej odbyły się diecezjalno-gminne dożynki. Ich starostami byli Krystyna Cieślik z Godowa i Adam Bernacki z Tarczka

Na uroczystość przybyło ok. 3 tys. osób, przede wszystkim z gminy Pawłów i powiatu Starachowice oraz z innych miejsc Polski. Jak co roku uroczystość rozpoczął wielobarwny korowód dożynkowy drogami Kałkowa i Godowa ubogacony wspaniałymi wieńcami dożynkowymi, obecnością rolniczych maszyn: traktorów i kombajnów, zespołów ludowych i wielką rzeszą ludzi w strojach ludowych uśmiechniętych i szczęśliwych.

Centralnym punktem dożynkowych uroczystości była Msza Święta, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Kan. Piotr Walkiewicz – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezji Radomskiej, który reprezentował ks. biskupa Henryka Tomasika. Na zaproszenie Kustosza Sanktuarium odpowiedział także ks. Kan. Andrzej Rdzanek – Dziekan Dekanatu Starachowice-Południe.

Po uroczystej Mszy św., która odbyła się na ołtarzu polowym przy Golgocie Martyrologium Narodu Polskiego w Kałkowie traktory na czele z wozem strażackim wszyscy uczestnicy, przy akompaniamencie orkiestry dętej z Kunowa i Brodów  udali się na II część tegorocznych dożynek, mianowicie na piknik dożynkowy, który odbył się na boisku w Kałkowie. Tegorocznymi organizatorami Dożynek byli: Kustosz Sanktuarium ks. kan. Zbigniew Stanios oraz Wójt Gminy Pawłów- Pan Marek Wojtas i Stowarzyszenie “Gmina Pawłów Plus”. Równolegle do obchodów na boisku odbył się II Bieg po Ziemi Pawłowskiej “Biegaj z Plusem”. Bieg podzielono na 12 kategorii wiekowych. Najkrótszy dystans wynosił 300 m, najdłuższy – 10 km. Wszyscy dostali medale, a zwycięzcy – puchary i nagrody rzeczowe.

Na pikniku dożynkowym było wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży m.in. zjeżdżalnie, wata cukrowa, piłka nożna na dmuchanym boisku, wspinaczka, strzelanie z łuku, nauka udzielania pierwszej pomocy, gokarty, lody, konkurencje dla dzieci itp. Dla wszystkich był poczęstunek m.in. kiełbaska z grilla, lody, ciasta upieczone przez mieszkańców Kałkowa i Godowa, zupa grochowa. Dania przygotowały różne organizacje z Kałkowa i okolic. Można było kupić produkty na stoiskach handlowych. Oczywiście wszystkiemu towarzyszyła muzyka i śpiewy w wykonaniu solistów, grup regionalnych m.in. Zespół Sołtyski z Pawłowa, Koło Gospodyń Wiejskich „Kałkowianki”, Pawłowski Klub Seniora, Zespół artystyczny uczestników WTZ, Zespół Echo Adamowa itp., dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Godowie i inni.

 

REKOLEKCJE ŚW. O. PIO 2018

PLAKAT = REKOLEKCJE-W-DUCHOWOŚCI-OJCA-PIO-2018

PROGRAM REKOLEKCJI:

Prowadzenie Ojciec Roman Rusek OFM Cap.

„Najlepszym pocieszeniem ducha jest umocnienie pochodzące z modlitwy”.
O. Pio

PIĄTEK  01.06.

17.00 – Rozlokowanie
18.00 – Eucharystia i nabożeństwo czerwcowe – czytania i psalm Szydłowiec
19.15 – Kolacja
20.30 –  21.30  Adoracja Najświętszego Sakramentu – brat Mariusz

SOBOTA 02.06

7.00 – 7. 45 Rozmyślanie Pisma Świętego – Pan Tadeusz
8.00 – 9.00 Śniadanie
9.30 – 10.15 Konferencja I
10.15 – 10.45 – Przerwa na kawę i herbatę
10.45 – 11.30 – Konferencja II
11.30 – 12.45 – Sakrament Pokuty
13.00 – Obiad
14.30 – 15.15 – Czytanie duchowne i Koronka  do Bożego Miłosierdzia – brat Mariusz
15.30 – 16.15 – Konferencja III
18.00 – Eucharystia i procesja z Figurką Matki Bożej Fatimskiej w Sanktuarium – czytania i psalm gr. Kałków

NIEDZIELA 03.06

6.30 – Modlitwa poranna i rozmyślanie Pisma Świętego – Pan Tadeusz
7.00 – Eucharystia – czytania i psalm gr. Łuków
8.15 – Śniadanie
9.30 – Konferencja IV
10.30 – 11.30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy i Sakrament Pokuty
12.00 – 12.30 – Modlitwa Różańcowa – brat Mariusz
12.30 -13.00 – Zakończenie Rekolekcji
13.00 – Obiad

Prosimy zabrać z sobą: Pismo Święte, różaniec, latarkę.

RODZINY ADOPCYJNE 2018

III SPOTKANIE REKOLEKCYJNE RODZIN ADOPCYJNYCH I KANDYDATÓW NA RODZICÓW

20-22 LIPIEC 2018 R.

OŚRODEK REKOLEKCYJNO-WYPOCZYNKOWY „EREM” W KAŁKOWIE

Ksiądz Zbigniew Stanios, Kustosz Sanktuarium w Kałkowie i Dyrektor Ośrodka Adopcyjnego w Radomiu Elżbieta Stolarczyk, serdecznie zapraszają na spotkanie rekolekcyjne w ośrodku Erem , Rodziny Adopcyjne i kandydatów na Rodziców adopcyjnych.

Opłata: 110 zł /od dorosłej osoby
Opłata: Dzieci – dobrowolna ofiara.

Zapisy do końca czerwca lub wyczerpania miejsc.

UWAGA: W przypadku małej ilości zgłoszeń, spotkanie może zostać odwołane. Powiadomimy o tym na początku lipca.
Osoba do kontaktu: brat Mariusz, Zgłoszenia proszę wysłać na email: brat_mariusz@wp.pl

Szanowni Państwo w związku z remontami jakie mają miejsce w naszym sanktuarium, wszystkie grupy pielgrzymkowe lokowane są w Eremie.
Dlatego w tym roku musimy zaproponować inną datę spotkania niż pierwszy weekend lipca. Przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.

PLAN SPOTKANIA REKOLEKCYJNEGO

PIĄTEK
17.00 – Przyjazd i rozlokowanie
18.00 – Eucharystia w kaplicy i adoracja Najświętszego Sakramentu
19.00 – Kolacja
20.00 – Spotkanie integracyjno – zapoznawcze
SOBOTA
08.00 – Poranna modlitwa w kaplicy
08.15 – Śniadanie
09.15 – 13.00 – Pielgrzymka na Św. Krzyż (dojazd własnym autem) – (potem pieszo grupowo w obie strony)
14.00 – Obiad
15.30 – Spotkanie – rozmowa i wymiana doświadczeń Rodziców
18.00 – Eucharystia
19.00 – Grill – w razie brzydkiej pogody kolacja
NIEDZIELA
08.00 – Poranna modlitwa w kaplicy
08.15 – Śniadanie
10.00 – Eucharystia w Sanktuarium
13.00 – Obiad
14.00 – 15.00 Spotkanie z wymianą doświadczeń i zakończenie rekolekcji

 

W spotkaniu wezmą udział również:
Brat dr Mariusz Kuskowski – terapeuta i pedagog. Wykładowca akademicki i praktyk. Pracownik naukowy w zakresie badań oddziaływań terapeutycznych na rozwój osobowy i niwelowania zaburzeń zachowania i osobowości.
Pani mgr Agnieszka Wiącek – pedagog, wychowawca i kierownik domu dziecka.

 

ZAPRASZAMY NA X ROCZNICĘ KORONACJI

ZDJĘCIE: KORONACJA OBRAZU MATKI BOŻEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI 2007 R.

Ks. Zbigniew Stanios zaprasza serdecznie wszystkich do udziału w corocznym odpuście na wspomnienie Matki Bożej Bolesnej 16 września w sobotę. Uroczysta Suma o godz.12.00. Będą to obchody X rocznicy Koronacji i 34 rocz. przybycia obrazu Matki Bolesnej Królowej Polski z Lichenia do Kałkowa-Godowa. Uroczystości przewodniczył będzie J.E. ks. Abp Wacław Depo Metropolita Częstochowski. Kustosz bardzo serdecznie zaprasza kapłanów, siostry i braci zakonnych, parafian, pielgrzymów, przyjaciół i dobrodziejów świętokrzyskiego Sanktuarium na te uroczystości. Więcej informacji na stronie: www.kalkow.com.pl oraz Tel: 41 272 18 88.

DOŻYNKI 2017

10 września w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie odbyły się dożynki diecezjalno-powiatowo-gminne, w których wzięło udział ok. 2 tys. osób, przede wszystkim z gminy Pawłów, powiatu Starachowice i diecezji radomskiej. Organizatorami tej uroczystości byli: proboszcz parafii p.w. św. M.M. Kolbe w Kałkowie-Godowie – Ks. Kan. Zbigniew Stanios, Starostwo Powiatowe w Starachowicach- Danuta Krępa, Gmina Pawłów – Wójt Marek Wojtas oraz Stowarzyszenie Gmina Pawłów Plus ( organizator biegu).
Dożynki to dziękczynienie Bogu za dar chleba każdego chłopa i rodziny chłopskiej, którzy znają trud pracy na roli. O godz. 11.00 wyruszył wielobarwny korowód dożynkowy drogami Kałkowa i Godowa, w skład którego wchodziły ciągniki rolnicze, kombajn, zaprzęgi konne, delegacje z wieńcami dożynkowymi z gmin, powiatu i diecezji radomskiej, a także niektóre z diecezji kieleckiej i sandomierskiej. Były także koła parafialne, zespoły ludowe (zespół muzyczny „Soli Deo”, chór „Et Mater Gloria” z p. Maciejem Bidzińskim,), poczty sztandarowe, kapłani, siostry i bracia zakonni, orkiestra dęta z Kunowa i Brodów, strażacy z Gminy Pawłów, górnicy. Wśród gości dożynek znaleźli się: Wojewoda Świętokrzyski- Agata Wojtyszek, Starosta Powiatu S-ce – Danuta Krępa z Radą Powiatu, Wójt Gminy Pawłów- Marek Wojtas z Radą Gminy na czele z przewodniczącym Henrykiem Więcławem , Wójt Gminy Brody- Marzena Biernat, Wójt Gminy Mirzec- Mirosław Seweryn, Z-ca dyr. ARiMR Tomasz Kuśnierek, Komendant PSP w Starachowicach- st. bryg Wiesław Ungier, Komendant Policji w Starachowicach- kom Paweł Szczepaniak, Poczty sztandarowe OSP z Gminy Pawłów : Kałków, Pawłów, Brzezie, Nieczulice, NSZZ RI Solidarność Ziemi Radomskiej, Górnicy KWK Szczygłowice, Delegacje : Piórków (diec. sandomierskiej), Kochanówka, Jastrzębia i Ruda Wielka (diec. radomska), Jędrzejów, Sędziszów, Wodzisław (diec. kielecka), dyrekcje i nauczyciele oraz dzieci ze szkół, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie oraz pracownicy Powiatowego Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Stykowie. Starostami dożynek byli: sołtys Kałkowa Danuta Sławek oraz Edward Sławek prezes OSP Kałków.


Uroczystej Eucharystii na ołtarzu polowym przy Golgocie Martyrologium Narodu Polskiego przewodził ks. prałat Jarosław Wojtkun – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Towarzyszyli mu kapłani z diecezji m.in. ks. Kan. Andrzej Rdzanek -dziekan dekanatu Starachowice Południe. Ks. Kustosz wyraził swą wdzięczność wobec ks. prałata Jarosława: „Dziękuję Tobie za twoją modlitwę i ten wielki dar chleba eucharystycznego, którym nakarmiłeś nasze serca i słowo, którym ożywiłeś ducha każdego rolnika kochającego ziemię, której na imię Polska”. Kustosz wspomniał także o twórcy tego miejsca, o księdzu infułacie Czesławie Wali. Ks. Prał. Jarosław podkreślił w homilii, że „objawienia Maryi w Gietrzwałdzie i w Fatimie są zatroskanym upomnieniem Matki Kościoła dla świata. Maryja to morze światła. Fatima to uroczyste potwierdzenie obecności Boga. Każdy kapłan prezentuje Chleb Eucharystyczny jako owoc pracy rąk ludzkich, Bożej opieki i troski”. Ksiądz Prałat zwrócił uwagę wiernych na to, że „Bóg zawierzył nam wszystkim troskę o chleb, ale nie może przysłonić to głodu Boga.” W przemowie do rolników p. Danuta Krępa przytoczyła słowa św. Jana Pawła II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”.
Oprócz części liturgicznej dla uczestników dożynek przygotowano wiele atrakcji. Dzieci, młodzież oraz dorośli wzięli udział w I Biegu po Ziemi Pawłowskiej – Biegaj z Plusem, najmłodszy uczestnik miał 4 latka, a najstarszy 62 lata. Bieg podzielono na 12 kategorii wiekowych, co odpowiadało długości biegu: 300m, 500m, 800m, 1500m, 1800m i 5km. Wszyscy otrzymali medale, a zwycięzcy puchary i nagrody rzeczowe, które wręczyli organizatorzy imprezy. Mieszkańcy Gminy Pawłów i okolic mogli integrować się na boisku sportowym w Kałkowie, gdzie odbył się piknik dożynkowy. Rozdano tam chleb dożynkowy.


W centrum boiska usytuowano dużą scenę, na której wystąpili m.in.: soliści (Zuzanna Pocheć, Weronika Styk, Weronika Koprowska, Marcelina Bidzińska, Wojciech Makowski PZAZ, Altanka Świętokrzyska WTZ Kałków), w skeczu pt.: „W Pole Idę” Agnieszka Głowacka i Jakub Lipczyński, Zespoły („Okrasa” GOK Pawłów, „Sołtyski”, KGW z Adamowa „Echo Adamowa”, KGW z Kałkowa , „Juchy Kałkowsko-Godowskie”, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Godowie i Grupa Taneczna pod kierunkiem Martyny Bidzińskiej). Gwiazdą wieczoru była kapela folkowa „Góralska Hora”. Zespół ten tworzą muzycy pochodzący z polskich gór i ze Słowacji. Kapela góralska zaprezentowała skoczne i żywiołowe utwory inspirowane melodiami : – słowackimi, – węgierskimi, – rumuńskimi, – bałkańskimi, – cygańskimi, – żydowskimi. Muzycy wykonali piosenki w własnych aranżacjach muzycznych wg standardów muzyki rozrywkowej takich jak: Love me tender, Skrzypek na dachu, Yesterday, Besame mucho, a także melodii biesiadnych, tak bardzo popularnych i chętnie przez wszystkich śpiewanych.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Posła Ziemi Świętokrzyskiej Pana Michała Cieślaka uhonorował czterech rolników z powiatu Starachowickiego Odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”. Jest to resortowe honorowe odznaczenie nadawane jednorazowo za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa oraz rozwoju wsi i rynków rolnych. Osoby odznaczone to: Paweł Adamczyk z Krynek, Jolanta Bryła sołtys wsi Brzezie, Włodzimierz Derlatka sołtys wsi Węglów, Kamil Gawerecki z Młynka.

Podczas pikniku można było skosztować pysznej grochówki, kiełbaski z grilla, kanapek, ciast, lodów wykonanych przez parafian, siostry i braci zakonnych, WTZ oraz PZAZ. Dla najmłodszych były darmowe gry i zabawy z nagrodami, ścianka wspinaczkowa, duże piłkarzyki oraz strzelanie z łuku. Organizatorzy planują powtórzyć w przyszłym roku tak wielkie przedsięwzięcie.

REKOLEKCJE KAPŁAŃSKIE

Od 28.08 do 30.08. 2017 roku, co roczne rekolekcje kapłańskie odbyli księża z różnych diecezji. Nauki rekolekcyjne w tym roku poprowadził Ojciec Kazimierz Śnieg z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Punktem centralnym rekolekcji była codzienna Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu oraz inne praktyki religijne.

SPOTKANIE RODZIN ADOPCYJNYCH

W pierwszy weekend lipca po raz drugi w ośrodku „Erem” spotkały się Rodziny Adopcyjne.

Na zaproszenie Ks. Kustosza Zbigniewa Staniosa i Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego w Radomiu odpowiedziało 20 rodzin z różnych stron naszego kraju
np., z Krakowa, Warszawy, Siedlec i Łukowa, Radomia, Kozienic, Dęblina i Puław. Podczas pobytu Rodzin sprawowana była Eucharystia w ich intencji.
Spotkanie zorganizował i poprowadził brat Mariusz i brat Adam ze Zgromadzenia Braci Chrystusa Cierpiącego.
W ramach spotkania przygotowano gry i zabawy dla dzieci, wykład dla Rodziców, który poprowadziła
Pani dr Katarzyna Czubak – psycholog.
Zorganizowano również wspólny wyjazd do Wąchocka, wieczorny grill ze  śpiewem.

SZKOLENIE METODYKA TERAPII ZAJĘCIOWEJ

W ośrodku rekolekcyjnym „Erem” od 12.06 do 14.06.  2017 r., odbyło się szkolenie pt. „Metodyka Terapii Zajęciowej”, którą poprowadził brat zakonny dr Mariusz Kuskowski – terapeuta zajęciowy. Organizatorem szkolenia była Fundacja San Giovanni. Uczestnicy szkolenia nabyli wiedzę z zakresu konstruowania procesu terapeutycznego, ustalania metod i technik terapeutycznych.
W szkoleniu uczestniczyli dyrektorzy, kierownicy placówek opiekuńczo-terapeutycznych , a także instruktorzy i terapeuci zajęciowi, pedagodzy i psycholodzy.

REKOLEKCJE W DUCHU ŚW. OJCA PIO

Od 02.06 do 04.06 po raz drugi odbyły się rekolekcje w duchowości Ojca Pio. Nauki rekolekcyjne wygłosił Ojciec Kazimierz Śnieg z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Tematem przewodnim rekolekcji był udział czcicieli Ojca Pio w Eucharystii.

W rekolekcjach uczestniczyły grupy modlitewne z Szydłowca, Kałkowa – Godowa, Łukowa oraz osoby indywidualne z Pińczowa, Lublina, Włoszczowej, Starachowic, Warszawy. Centrum rekolekcji stanowiła wspólna Eucharystia, uczestnicy rekolekcji brali udział również w adoracji Najświętszego Sakramentu, procesji z figurą Matki Bożej  z Fatimy, a także w rozmyślaniu treści z Pisma Świętego. Już dziś zapraszamy na rekolekcje w przyszłym roku od 01.06 do 03.06.2018 roku. Zawsze pierwszy weekend czerwca.

PROJEKT DLA LUDZI STARSZYCH

Od 22..05 do 24.05. 2017 roku w ośrodku „Erem” w Kałkowie Godowie przeprowadzono projekt współfinansowany przez Wojewodę Świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek oraz Prezesa Fundacji San Giovanni Ks. Zbigniewa Staniosa.  W projekcie „Terapia zajęciowa jako forma aktywizacji osób w podeszłym wieku” wzięli udział seniorzy z pięciu gmin województwa świętokrzyskiego: Brody, Pawłów, Starachowice, Staszów i Wąchock. Celem ogólnym zadania publicznego było podtrzymywanie samodzielności życiowej osób w podeszłym wieku i kształtowanie nowych umiejętności praktycznych i społecznych  przez terapię zajęciową. Projekt odpowiada na problem społeczny w zakresie niskiego zaangażowania osób w podeszłym wieku w organizację zajęć dnia codziennego. Projekt zakładał zaangażowanie seniorów do aktywności społecznej i praktycznej  wykonywanych w ramach terapii zajęciowej. Uczestnicy projektu    przez 3 dni mieszkali i odbywali zajęcia terapeutyczne w ośrodku rekolekcyjno –wypoczynkowym „Erem”, a także w najbliższym otoczeniu ośrodka. W trakcje projektu realizowana była  terapia zajęciowej w zakresie zajęć, plastycznych, muzycznych, rękodzieła, integracyjnych. Gorące podziękowania dla wszystkich uczestników projektu za piękne zaangażowanie w zajęcia, a także prowadzącym zajęcia Paniom: Agnieszce Wiącek, Ewie Gałka, Iwonie Lipiec. Słowa podziękowania kieruję również do opiekunów i pracowników ośrodka za pomoc w realizacji projektu.

Koordynator projektu

Brat Mariusz Kuskowski